Kapros-túrós tiroli rétes

2014. szeptember 6. Régi kedvenc új formában

Hosszú idő után otthon töltöttem a hétvégét szüleimnél, és megszavaztattam, mit süssek. Felvetettem a szuflét, vaníliás karikát, vagy valami idény gyümölcsöset. Nóri nagyjából rám bízta, Apu viszont kitalálta, hogy lehetne kapros-túrós lepény, mert a kapor most friss.
Bevallom, nekem Anyu receptje kicsit száraz, ezért kitaláltam, hogy kicsit újítsuk meg. A tanfolyamon tanultunk tiroli rétest készíteni, ott meggyel töltöttük. Gondoltam, a blundel tésztát (amit amúgy kakaós csigánál és túrós batyunál is használunk) kapros-túrós töltelékkel is megtölthetnénk.
A suliban húzómargarinnal csináltuk, annak más a technikája, de itthonra azt nem egyszerű beszerezni, ezért az előtésztás verziót használom.
Teljesen kísérleti verzió volt ez, de bevált.

Tésztához:
  • 50 dkg liszt
  • 30 dkg margarin (én vajjal csináltam, de mivel nagyon nem vált be, inkább margarinnal írom)
  • 5 dkg cukor
  • 20 g élesztő
  • 10 g só
  • 2,5 dl tej
  • 2 db tojássárgája
Vajas rész: a margarin 90%-át és a liszt 10%-át összegyúrom, majd téglalap alakúra formázom, s a hűtőben 60 percig pihentetjük.
Előtészta: az élesztőt négy ujjal összecsípett cukorral feloldjuk a kézmeleg tejben. A többi hozzávalóval (maradék liszt, margarin és cukor, valamint só, tojássárgák) együtt meggyúrjuk a tésztát. Ha sima, elválik az edénytől, akkor lisztezett asztalon kigömbölyítjük és bevagdossuk, majd 30°C-on 60 percig pihentetjük.


A pihentetés után az előtésztának 4 fülecskét nyújtunk, a közepében hagyjuk vastagabban a tésztát.


A vajas részt az előtészta közepébe helyezzük, s a fülecskéket ráhajtogatjuk, a lisztet mindig lesöpörjük róla.



Lisztezett asztalon 2-3 cm vastag téglalapra nyújtjuk a tésztát. A tetejéről lesöpörjük a lisztet, majd szemmel 3 egyenlő részre osztjuk. A bal oldali tésztarészt a középsőre hajtjuk, lesöpörjük a lisztet, majd a jobb oldali részt is a közepére hajtjuk, és szintén lesöpörgetjük (szimpla hajtogatás).


Ezután a tésztát 90°-kal elforgatjuk, kinyújtjuk, majd 4 egyenlő részre osztjuk. A két külső részt ráhajtjuk a két belső részre, majd a két kétszeres vastagságú tésztát egymásra hajtjuk (dupla hajtás). A tésztát konyharuhával letakarva 15 percet hűvös helyen pihentetjük (én hűtőbe tettem).

A pihentetés után újabb dupla hajtás következik. A lisztet mindig le kell söpörni! Újra 15 percig pihentetjük. Eközben elkészítjük a tölteléket. 

Túrós töltelék:
  • 75 dkg túró
  • 9 dkg búzadara
  • 25 dkg cukor
  • 2 tojássárgája
  • 2 csomag kapor
A túrót áttördeljük (én villával csináltam), s hozzáadjuk a többi anyagot, elkeverjük.

A kész tésztát sarkosra nyújtjuk. Ha visszaugrik, akkor még hagyjuk pihenni. A tölteléket hosszában a tészta közepére halmozzuk, majd a tésztát ráhajtogatjuk.

Először 210-230°C-on gőzös sütőben kezdjük sütni, kb. 20 perc alatt megkérgesedik, majd alacsonyabbra  (180°C) vesszük, s még kb. 20 percig sütjük.


Megdolgoztam vele, sajnos nagyon szétfolyt, de az íze nagyon-nagyon finom, megérte!

Ide pedig összegyűjtöttem a tapasztalataimat, amikre mindenkinek felhívom a figyelmét:
  1. Soha többet nem csinálom vajból a blundel tésztát! Tavaly nyáron nyújtás közben kifolyt, azt hittem, akkor a meleg miatt. De most is kifolyt, pedig csak 24°C volt. Legközelebb margarinnal próbálkozom.
  2. A hajtás mindig a süti aljára kerül. Tök mindegy, milyen hülyén fogalmaz a recept, nem szabad felül/oldalt hagyni, mert a sütemény szétnyílik, vagy szétfolyik! Nem hallgattam az eszemre...
  3. Sok a cukor. Így is levettem a mennyiségből 5 dkg-ot (a suliban használt recept szerint 30 dkg kellett volna), de még így is túl édes volt mindenkinek.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése